דף הבית
מאמרי גישור
גישור בסכסוך משפחתי

גישור בסכסוך משפחתי

גישור בסכסוך משפחתי

פעמים רבות, המריבות הגדולות ביותר קורות דווקא עם האנשים הקרובים אלינו ביותר- בני המשפחה שלנו. מריבות בתוך המשפחה יכולות להתרחש על רקעים שונים- מריבות בין קרובים על ירושה ועזבונות, בעיות בין בני הזוג על רקע כלכלי או על כל רקע אחר, ילד במשפחה שיש למנות לו אפוטרופוס מסיבה זו או אחרת ועוד. הדברים הולכים ומסתבכים אפילו יותר במידה וקיים עסק משפחתי, אז הסכסוך עלול לסכן את עתיד העסק ועמו את מצבם הכלכלי של בני המשפחה השותפים בו.

במקרה של סכסוכים קשים בין בני המשפחה, הרבה פעמים נראה כאילו המצב אבוד והמוצא היחיד הוא לפנות להליכים משפטיים. עם זאת, חשוב לדעת כי קיים פתרון נוסף, שהוא פעמים רבות עדיף ופותר את הבעיות בצורה פשוטה יותר – גישור משפחתי.

איך בוחרים מגשר?

חיסכון בהוצאות המשפט

היתרונות של הגישור על פני פנייה להליך משפטי הינם רבים. אחד היתרונות הבולטים ביותר הינו החיסכון הכספי הכרוך בפנייה לשירותי הגישור. למרות ששירותי הגישור, כמובן, אינם ניתנים בחינם, הם זולים בהרבה ביחס להוצאות המשפט, הכוללות תשלום לעורך דין ועוד עלויות נלוות רבות. לכן, בסופו של דבר הגישור עשוי להיות תהליך שמשתלם לכל הצדדים.

חיסכון בזמן וטרחה

כידוע, הליכים משפטיים בארץ עלולים להתארך לכדי חודשים ואפילו שנים במקרים מסוימים. השלבים השונים של ההליך המשפטי מחייבים נוכחות של כל הנוגעים בדבר, מה שעלול לדרוש מידה לא מועטה של זמן, טרחה ופגיעה בשגרת החיים. הגישור במשפחה, לעומת זאת, הינו תהליך קצר ופשוט בהרבה, ופנייה לגישור תוכל לחסוך מידה לא מועטה של זמן וטרחה לכל הצדדים.

הגעה משותפת לפתרון שמקובל על כל הצדדים

מטרתו של הגישור היא למצוא פשרה. במקום להגיע להכרעה משפטית על ידי גורם שלישי, במסגרת תהליך הגישור תהיה הידברות ישירה או עקיפה בין בני המשפחה ביניהם נתגלע הסכסוך, עד להגעה להסכם המקובל על כל הצדדים. מדובר בתהליך פשוט הרבה יותר ביחס להליך המשפטי, אשר עשוי לסייע לתיקון היחסים בין בני המשפחה על ידי יצירת אווירה פחות עוינת מאשר זו שהייתה נוצרת לו היה ננקט הליך משפטי.

מערכות יחסים

היתרון המרכזי של הגישור, ובפרט גישור משפחתי הוא שהמגשרים דואגים לתת מענה גם לנושא מערכות היחסים. מכיוון שמערכות היחסים במשפחה הן מורכבות, הסדר הגישור ייתן מענה גם להיבט זה ופעמים רבות המפתח להסדר הוא ההבנה כי למערכות היחסים במשפחה ישנה משמעות גם כלפי צדדים אחרים לסכסוך הנפגעים ממנו.

רוצים לדעת עוד? דברו איתנו...