הסכם הורות משותפת: כך עושים את זה נכון | שולם בית לגישור משפחתי ועסקי
גישור שולם
envelop2, envelop, mail, email, contact, letter

להרחבה בנושא

arrow-down3, arrow-down, download, bottom


העולם שלנו הולך ומשתנה, מתפתחים ונפוצים בו יותר ויותר מודלים שונים של משפחות אלטרנטיביות, המתווספים למבנה המשפחתי המסורתי ומוסד הנישואין. אחד מהמודלים הללו הנו הורות משותפת. בהורות משותפת פעמים רבות חוברים אנשים שאין ביניהם הכרות מוקדמת מעמיקה. במיוחד במקרים אלו, שוכן ערכו המוסף של הליך הגישור- הן ככלי לבחינת התאמה והן ככלי לגיבוש הסכמות. 
 

מי בדרך כלל עושה הסכם הורות?

בד"כ מדובר בגבר ואישה אשר אינם בני זוג, המעוניינים להביא ביחד ילד ולגדלו במשותף, ומסגרות משפחתיות אלטרנטיביות נוספות כגון:

  • זוג גברים המעוניינים להביא ילד לעולם בשיתוף עם אישה, (כאשר ההסכם הוא בין ההורים הביולוגיים)

  • זוג נשים שהחליטו להביא ילד לעולם או ילדים (כל אחת) בתרומת זרע ומגדלות אותם יחדיו (בנוסף נדרשת הסדרת אימוץ)

ואולם, בין אם יש ביניכם הכרות מוקדמת ובין אם אתם בני זוג החיים ביחד, אין מניעה לערוך הסכם הורות.

מדוע מומלץ לזוגות מאותו המין לערוך הסכם הורות משותפת?

הפן הייחודי להסכם בין זוג נשים או גברים שמביאים ילד באמצעות תרומת זרע או פונדקאית היא בכך שבמקרה הזה, הורה אחד הוא ביולוגי והשני שותף הורי בפועל, אך אינו הורה ביולוגי. בנוסף, זוגות אלו לרוב חיים כידועים בציבור ומנהלים משק בית משותף.

על אף שמבחינה פסיכולוגית ורגשית, אחריותם של בני הזוג כלפי הילד היא שווה, ההורה הביולוגי, מעצם היותו כזה, בעל זכויות משפטיות שאין להורה שאינו ביולוגי, עד להשלמת הליך האימוץ, שעשוי להמשך כשנתיים.

במצב הזה, חשוב במיוחד להסדיר את מערכת הזכויות והחובות של ההורים מכמה סיבות:
ראשית, אם חס וחלילה קורה משהו להורה הביולוגי, שמונע בעדו לתפקד כהורה, חשוב להסדיר שההורה שאינו ביולוגי יהיה האפוטרופוס של הילד.

שנית, אם חס וחלילה קורה משהו להורה שאינו ביולוגי, ניתן לקבוע שהילד יירש אותו (הדין אינו מתייחס למצב כזה)

שלישית, במקרה של פרידה, חשוב לשמור על זכויותיו של ההורה שאינו ביולוגי, וכן, למנוע מצב של התנערות מאחריות עקב אי הסדרה משפטית בנושא.
בנוסף, המלצתינו לזוגות שמחליטים להביא ילד, מעבר לחשיבות השלמת הליך האימוץ, לפעול לניסוח צוואות שמסדירות את זכויות הילד במצב של פטירה.

למה גישור?

למעט באמצעות מו"מ ישיר בין הצדדים ללא צדדים שלישיים ובניגוד למקרה של זוג המתגרש, בו קיימות שתי חלופות מוגדרות וידועות להשגת הסכם –  הגשת תביעה בערכאות המשפטיות (בית המשפט ו/או רבנות) או פניה להליך גישור (אשר בקרוב יהיה חובה עפ"י חוק לפני הגשת תביעה), במקרה זה אין ממש חלופה לגישור.


הגישור יכול לשרת אתכם לצורך הבסיסי של גיבוש הסכם הורות משותפת (בדומה לגיבוש הסכם גירושין) בצורה נעימה יותר מאשר התקשרות עם עורך דין, אך יש לו ערך מוסף חשוב - הוא משמש ככלי לבחינת התאמתכם כשותפים לתהליך שהוא אולי הכי משמעותי בחיים שלכם. 
שילוב של צד שלישי בתהליך - המגשר, מייצר דיאלוג פתוח ביניכם, מאפשר להבהיר את הרצונות והצרכים האמיתיים שלכם,  שואל שאלות שהתביישתם לשאול בעצמכם או שכלל לא חשבתם עליהן, ומקדם שיח בסוגיות פחות נעימות אך קריטיות לקיום מודל ההורות המשותפת אשר ימנעו מחלוקות ומריבות בעתיד.

במיוחד במקרים בהם אין הכרות מוקדמת מעמיקה, הגישור מאפשר לכם, השותפים, להכיר אחד/ת את השני/ה כהורים לעתיד, לוודא שקיים מכנה משותף מספק, שאתם חולקים תפיסות עולם דומות לגבי חינוך וגידול ילדים. לדון כיצד תנהלו ביניכם את ההורות המשותפת בפרקטיקה, ולסקור איך יראה היום יום שלכם מתהליך הכניסה להריון, דרך לידה, גידול הילד ועד למלאות לו 18/ לגיוסו, ובעיקר לבחון האם זה מתאים לשניכם.

איך מתרחש הליך הגישור?

למעשה, הגישור מייצר תהליך הכרות קצר וממוקד, בקונטקסט הורי ללא פן טיפולי. הוא ינסה לענות לכם על השאלה החשובה והכ"כ מהותית האם אתם בכלל מסוגלים להיות שותפים להורות, סטטוס מורכב ובלתי הפיך, העשוי לערער גם זוג נשוי אשר חי ביחד מספר שנים לא מבוטל טרום ההורות. כניסה לשותפות שכזו מחייבת שכל אחד מכם יחוש ביטחון רב לגבי אופן ניהול הקשר ההורי.

 
ובנוסף, הגישור מיועד להסדרת האופן בו תגדלו את ילדיכם המשותפים תוך הגדרת חובותיו וזכויותיו של כל הורה, הן כלפי הילדים והן כלפי ההורה השני. טובת הילדים חשובה אבל באותה מידה גם טובתכם. מאחר ובד"כ אין הכרות מוקדמת, ככל שההסכם יהיה מפורט יותר וידון מראש במגוון סיטואציות ומצבים אפשריים, כך יגדל הביטחון שלכם לגבי הקשר ההורי.

מתי חותמים על הסכם הורות משותפת?

מומלץ שתחתמו על הסכם הורות משותפת בשלב התכנון, בטרם הולדת הילד המשותף. עם זאת, אישורו של ההסכם בית משפט, לצורך קבלת תוקף של פסק דין, אפשרי רק בזמן הריון או לאחר הולדת הילד. 

אילו שירותים מציעים ב'שולם'?

השירותים אשר ניתנים במרכז שולם במסגרת ליווי תהליך הורות משותפת בין היתר באמצעות מגשרת בעלת ניסיון בתחום, אם במודל הורות משותפת, בשילוב עם מגשר-עו"ד מתחום דיני המשפחה כוללים:
  • תהליך גישור לבחינת התאמת מודל הורות משותפת.
  • תרגום ההסכמות אשר הושגו בתהליך הגישור להסכם הורות משותפת.
  • שילוב איש מקצוע טיפולי / מתחום הנחיית ההורים בתהליך הגישור, לסיוע בהבנת צרכי הילדים העתידיים ומתן המלצות לאופן גידול ילדים במודל זה.
  • הכנת הפנייה לבית המשפט לענייני משפחה לצורך אישור ההסכם וליווי בבית משפט.
  • ניסוח הסכמים נוספים במידת הצורך: הסכם ותצהיר הפריה (עפ"י דרישת משרד הבריאות מבני זוג שאינם נשואים לצורך התחלת טיפולי פריון).

הסכם הורות משותפת

בכל שאלה צרו איתנו קשר...
זוג מתפלל בכותל המערבי על הורות משותפת