דף הבית
הסכם ממון
הסכם ממון ידועים בציבור

הסכם ממון ידועים בציבור

כמות הידועים בציבור בארץ גדלה משמעותית משנה לשנה. הרבה יותר זוגות מעדיפים שלא להנשא, או לחלופין, נכנסים לקטוגריית "פסולי חיתון". המגמה בארץ היא להכיר בזכויותיהם של ידועים בציבור כשווים לזוגות שנישאו כדת משה וישראל; ואולם, חוק יחסי ממון לא חל על ידועים בציבור. במקומו, חל יציר פסיקת בית המשפט, הקובע חזקה כי הרכוש של בני הזוג הידועים בציבור בעת פרידה מתחלק חצי-חצי (הלכת השיתוף).

שאלות כמו : ממתי אתם ידועים בציבור, האם הייתה כוונת שיתוף וכדומה, ברגע הפרידה קשות למענה ופותחות פתח משמעותי להתדיינות בבית משפט. כדי להפחית את הסיכויים שדבר כזה יקרה בעתיד, ולהגדיל את מידת הודאות שלכם לגבי העתיד, רצוי להסדיר בנועם ותוך דאגה אמיתית, את ענייני הרכוש שלכם. למגשרי שוֹלֶם ניסיון ומומחיות רבה בעניינים הנוגעים לידועים בציבור בכלל, ולעריכת הסכמי ממון לידועים בציבור בפרט.

מדוע כדאי לידועים בציבור לערוך הסכם ממון?

זוגות החיים בלא הסכם ממון נמצאים בסיכון במקרים של פרידה, שכן במקרה של פנייה של אחד הצדדים לערכאות המשפטיות ביהמ"ש הוא זה שיקבע ויכיר במערכת היחסים בין הצדדים באמצעות הוכחת עצם היחסים ומהותם ע"י עדויות וראיות שונות.

במקרה זה, תקבע חלוקת הרכוש בין הצדדים באמצעות השופט עפ"י הדין. כוונת הצדדים ורצונם מהווים רק חלק מפסיקת השופט. כאמור בפסיקה, חוק יחסי ממון אינו חל על ידועים בציבור ולכן בתי המשפט נוהגים עפ"י הלכת השיתוף. נקודת המוצא עפ"י הלכת השיתוף קובעת כי רכוש הצדדים נחלק באופן שווה בין בני הזוג.

הסכם ממון או הסכם לחיים משותפים הינו האמצעי המשפטי בו יכולים ידועים בציבור להקנות האחד לשני זכויות וחובות מבלי להסתמך על המחוקק. ידועים בציבור יכולים לקבוע אילו נכסים יימצאו בבעלותו של כל אחד מהם, מהי מידת השיתוף ביניהם ועל אלה נכסים יחול השיתוף. כמו-כן, ידועים בציבור יכולים לקבוע פרק זמן בו ישולמו מזונות ואת שיעורם, או פיצוי מוסכם למקרה של פרידה.

דברו איתנו כאן:

מה ניתן לקבוע בהסכם ממון?

הסכם ממון ל"ידועים בציבור" מאפשר להם לקבוע בהסדר המוסכם על בני הזוג את מהות היחסים ביניהם. הסכם ממון שייעשה בחוכמה ובראיה שקולה, תוך צפיית מכלול הבעיות העלולות להתעורר, עשוי להסדיר כל בעיה שתתעורר ביחסים בין בני-הזוג לאחר ובאם ייפרדו.

מניסיוננו, זוג ידועים בציבור המוצא את הדרך הנכונה למנוע בעיות בטרם אלו יווצרו, מצליח למנוע עימותים מיותרים ופניה לערכאות. בהעדר הצורך בפנייה לערכאות בכדי להביא לפירוד משפטי, ניתן למנוע באופן מוחלט את התערבות בתי-המשפט בחיי בני-הזוג, וזאת על-ידי נקיטת שיקולים מתאימים ואיזון דרישות של בני-הזוג ללא פניה לגורמים חיצוניים.

מדוע תהליך הגישור מסייע בעריכת הסכם ממון ל"ידועים בציבור"?

תהליך המסתיים בחתימה על הסכם ממון מתחיל לרוב ברגשות כגון חשש מפגיעה בקשר או בבן/בת הזוג, אי נוחות לשוחח על נושאים אינטימיים, חשש להצטייר כצרי עין, חששות כלכליים ועוד. חלק מבני זוג ידועים בציבור מעדיף "לטאטא מתחת לשטיח" ובלבד שלא להתמודד עם השיחה הקשה מבחינתם על הצורך למנוע בעיות בעתיד.

כדי למצוא את הדרך להתמודד עם רגשות אלו ניתן להתייעץ עם צד שלישי. רגישותם וניסיונם של המגשרים מקל על ידועים בציבור ומאפשר איזון בין בני הזוג בדרך ליצירת הסכם ממון הוגן. ישנה חשיבות רבה להתנהלות התהליך כולו, ישנו יתרון בכך שמול בני הזוג יושבים עורכי דין-מגשרים משני המינים, מציעים פתרונות משפטיים מגוונים אשר מכוונים את בני הזוג להגשים את רצונם.

האם כדאי לאשר הסכם ממון בין ידועים בציבור?

אין חובה לאשר הסכם ממון בין ידועים בציבור בביהמ"ש, אולם רצוי מאד להביאו בפני ביהמ"ש. בכך, מקבל ההסכם תוקף של פס"ד.

רוצים לדעת עוד? דברו איתנו...