דף הבית
מאמרי גישור גירושין
מודלים להסדרת מזונות

מודלים להסדרת מזונות

בחירת מודל מזונות מתאים הוא המפתח למניעת חיכוכים בעתיד

בהתאם למה שחשוב לכם נסכים על המודל המתאים למימון צרכי הילדים. אם למשל חשוב לכם ודאות ויציבות ייבחר מודל מסוים ואם מה שחשוב שהוא שהכספים המשולמים יהיו בדיוק לפי הצרכים בפועל ייבחר מודל אחר.

מודל מזונות גלובאליים

​ישנם הורים המעדיפים את מודל המזונות הגלובלי – לפיו ניתן לקבוע סכום מזונות קבוע מראש אותו מעביר האב לאם ללא קשר להוצאות בפועל של הילדים. ישנן יתרונות וחסרונות למודל זה. מחד, הוא מבטיח יציבות להורה המשלם, שיודע בדיוק כמה הוא מוציא מדי חודש, מאידך- יכול להיות שיהיו חודשים בהם יכל ההורה המשלם לשלם פחות אילו היה נוקט במודל אחר, כדוגמת מודל החשבון המשותף. חשוב לזכור שאין תשובה נכונה ולא נכונה – זה תלוי בהעדפותיכם, הסכמותיכם, וכמובן מידת יכולתיכם להעריך הוצאות עתידיות.

יתרון מרכזי: יצירת ודאות לאורך זמן לגבי כמה משלמים וכמה מקבלים.
חסרון מרכזי: לעיתים סכום המזונות אינו תואם את צרכי הילדים בפועל ולכן התשלום הוא ביתר או בחסר והדבר יוצר סיכון לשני ההורים ועלול ליצור תסכול וחיכוכים.

מודל מזונות מדורג

ניתן לקבוע מזונות באופן מודולרי. כלומר, לקבוע מדרגות לפי השלב בחיים בו נמצאים הילדים. כך למשל, תשלומי הגן והצהרון המהווים הוצאה משמעותית בחישוב סכום מזונות ילדים נגמרים בשלב כלשהו.

יתרון מרכזי: יצירת ודאות לאורך זמן לגבי כמה משלמים וכמה מקבלים.
חסרון מרכזי: לעיתים נסיבות החיים משתנות והתכנון מראש לא צפה את השינוי.

מודל מזונות – בסיס + הוצאות משתנות

​קובעים סכום בסיס קבוע הנועד לצורך מימון הוצאות כמו ביגוד והנעלה, מזון, קופ"ח והוצאות נוספות קבועות לאורך זמן. בנוסף, קובעים מנגנון חלוקה להוצאות משתנות כמו גן וצהרון, חוגים, שיעורים פרטיים, קייטנות וכיוצ"ב.

יתרון מרכזי: התשלום הינו עבור ההוצאות בפועל.
חסרון מרכזי: לעיתים הדבר יוצר נקודות חיכוך בין ההורים סביב עניינים כספיים. זאת, אנו פותרים באמצעות מנגנונים ספציפיים למניעת מחלוקות.

מודל חשבון משותף

מודל מיוחד לקביעת דמי מזונות ילדים להורים הנמצאים ברמת אמון ומודעות גבוהה:
המודל הוא בדמות חשבון משותף המיועד להוצאות הילדים. כל אחד מההורים מפקיד כספים לחשבון על פי הקריטריונים לעיל. ההורים ממנים את הוצאות הילדים מחשבון זה ויש להם בקרה מלאה על משיכת הכספים. בצורה כזו, המידע על פעילויות הילדים, האחריות על קבלת ההחלטות בנושאים החינוכיים, החברתיים, הרגשיים והרפואיים של הילדים עובר בין ההורים באופן שוטף.

ישנן דרכים נוספות בהן נתקלנו במהלך תהליכי גישור אשר הביאו להסכמה בין ההורים לגבי תשלום מזונות ילדים. מטרת תהליך גישור גירושין, לסייע לכם לקבל החלטות מושכלות הנוגעות גם לעניין חישוב מזונות ילדים. ישנם פתרונות רבים שניתן להתאים למשפחה באופן ספציפי על מנת להגיע למצב שבו צרכי כל נפשות המשפחה ימולאו.

רוצים לדעת עוד? דברו איתנו...