נתק במשפחה

נתק מהמשפחה יכול להתחיל מהדבר השולי ביותר ולגרור לתגובת שרשרת שנמשכת על פני דורות. בית שוֹלֶם מתמחה בגישור של ריבים במשפחה, בין הורים וילדים וכן במשפחה המורחבת ועוזר לבנות מחדש מערכת יחסים בריאה ומתמשכת הצופה פני עתיד לטובת המערכת המשפחתית כולה.

"ברוגז" במשפחה הן דבר שכיח ביותר. חלק גדול מהסכסוכים נפתר בכוחות המשפחה עצמה. אולם, חלק מהמריבות לא נפתרות וכתוצאה מכך המערכת המשפחתית המורחבת סובלת מהמצב במשך שנים רבות. המצב מגיע לידי כך, שאותו חלק במשפחה, לדוגמא: אחים, סבים ונכדים, בני דודים ואפילו הורים וילדים שרבו, לעיתים לא זוכרים אפילו מה מקור הריב, פעמים רבות ה"ברוגז" עצמו התחיל מדבר שולי ביותר.

תגובת השרשרת למריבות האלו היא אווירה עכורה במשפחה, בין היתר בגלל שכל אחד תופס צד. זה מגיע לידי ביטוי בצורה בולטת באירועים משפחתיים כמו חגים וארועים: "אני לא מוכן לבוא, אלא אם הצד השני לא יהיה".גם אם הם באים האיבה המוקרנת החוצה מקלקלת את האירוע כולו. זהו גם מסר לדורות הבאים אשר במקרים רבים משחזרים את דפוס הברוגז עם בני משפחה אחרים.

מהן הסיבות הנפוצות להיווצרות "ברוגז" במשפחה?

הסיבות להיווצרות ברוגז הן מגוונות. פעמים רבות הברוגז נובע מאי הבנה, חוסר תקשורת ו/או כעסים שנצברים לאורך השנים. הוא עלול להגרם מעלבונות ו/או האשמות שהוטחו אחד בשני, והצדדים מתקשים "לרדת מהעץ" שטיפסו עליו. אנו נחשפים רבות לתחושות של חוסר הדדיות הגורר התחשבנויות על מי עושה מה – "הוא לא בא אלי אז אני לא אבוא אליו", "בחגים תמיד הולכים לצד שלך ולא צד שלי"…

הרבה מקרים סכסוכים במשפחה נובעים מנושאים כספיים- ירושות, נדל"ן משותף, עסק משפחתי שהוביל לקרע במשפחה.

דברו איתנו כאן:

מאיפה מתחילים: כיצד מתחילים בתהליך גישור על נתק במשפחה?

התחלת התהליך יכולה להבצע בכמה צורות: העדיפות הראשונה היא ששני הצדדים מגיעים לגישור משפחתי בהסכמה הדדית. אפשרות נוספת היא שאחד הצדדים רוצה לסיים את המריבה והוא פונה אלינו. אנו מסייעים לאותו צד להביא גם את הצד השני.

אפשרות שלישית היא שאחד מבני המשפחה, שהנושא כואב לו ומוכן לסייע לנוגעים בדבר ולמשפחה כולה פונה אלינו ואנו מנחים אותו איך להתחיל בהדברות עם אחד הצדדים. פנייה כזו יכולה להתבצע גם ע"י אדם חיצוני למשפחה (חבר,מכר) הכואב את המצב. אותו צד, שמוכן לתרום על מנת ליישב את הסכסוך יכול לפנות לדרך יעילה, קצרה ומקצועית.

האם ניתן לכפות על אחד הצדדים להגיע לגישור?

התשובה היא לא. הליך הגישור הוא וולנטרי. אנו כמגשרים מבטיחים לכל צד שהוא יכול לעזוב בכל רגע נתון לפי רצונו, ולכן, אם אחד הצדדים אומר שאין לו עניין בסיום המריבה: "טוב לי ככה לא רוצה קשר", אז לא ניתן לכפות עליו להגיע לגישור. עם זאת, אנו מבקשים להגיע לפגישה חד פעמית ולהחליט משם. מנסיוננו, לרוב יש שיתוף פעולה. בחלק גדול מאד מהמקרים, שני הצדדים בתוך תוכם מעוניינים בפתרון. לכן, הסיכוי להגיע להסכמות ומכאן לסיום המריבה, הוא גבוה.

מהו תפקיד המגשרים?

תפקיד המגשרים הוא לאפשר תקשורת יעילה המבוססת על כבוד הדדי בתיווך של צד שלישי. הגישור מאפשר הידברות אחרת וחדשה שבחיים הרגילים לא מתאפשרת בד"כ ותוך כדי הגישור מתעורר הצורך והרצון לפתור את המריבה. השילוב בין מגשרים בעלי מגוון רחב של הכשרות מקצועיות מאפשר מתן פתרונות יצירתיים לפתרון ה"ברוגז".

נתק במשפחה

נתק מהמשפחה יכול להתחיל מהדבר השולי ביותר ולגרור לתגובת שרשרת שנמשכת על פני דורות. בית שוֹלֶם מתמחה בגישור של ריבים במשפחה, בין הורים וילדים וכן במשפחה המורחבת ועוזר לבנות מחדש מערכת יחסים בריאה ומתמשכת הצופה פני עתיד לטובת המערכת המשפחתית כולה.

רוצים לדעת עוד? דברו איתנו...