דף הבית
מאמרי גישור גירושין
על משמורת ומזונות

על משמורת ומזונות

יש קשר בין משמורת ומזונות – במקום להתווכח על מושגים משפטיים בואו נדבר על צרכים ויכולות

בתהליך גישור, אנחנו עוזרים לכם להבין מה הצרכים האמיתיים של הילדים וכיצד תתחלק האחריות ההורית והאחריות למימון צרכי הילדים לאחר הפרידה.

מה צריכים ילדים כאשר ההורים נפרדים?

גירושין הוא תהליך אשר ברמה הפסיכולוגית מושווה למוות של קרוב ברמת העוצמות הרגשיות והטראומה. אותה בחירה של ההורים לפרק את הנישואין נחווית על ידי הילדים כנטישה, אובדן ופירוק של המשפחה. המשמעות של דרך הגירושין והשפעתה על הילדים לכל חייהם הינה קריטית. ננסה להעלות נקודות חשובות הנוגעות למהי אחריות הורית, כיצד הורים אחראיים מסוגלים להפרד ולמזער את הפגיעה בילדים, ומדוע תהליך הגישור טומן בחובו את היכולת למקסם את האחריות ההורית ואת טובת הילדים במקרה של פרידה או גירושין.

נקודת המוצא שלנו: ילדים צריכים מסגרת וודאות. בעקבות פרידה וגירושין הילדים חווים משבר. היכולת של ההורים להמשיך ולתקשר בנושאי חינוך הילדים, המסרים המועברים אליהם ואפילו לגבי הדרך בה מספרים לילדים על הפרידה הינה קריטית לעתיד הילדים ובריאותם הנפשית.

מהי אחריות הורית?

אחריות הורית היא כלל החובות, הזכויות והסמכויות שקיימת להורה כלפי ילדו. ברמה המשפטית, אנו מדברים על שני מושגים חשובים:

אפוטרופסות – קבלת ההחלטות לגבי הילדים הינה של שני ההורים ללא קשר לשאלת המשמורת המשותפת, וזאת אלא אם ישנה בעיית מסוגלות הורית שאינה מאפשרת להורה לקבל החלטות לגבי הילד.

משמורת – המושג משמורת מדבר על "מי שומר על הילדים" כלומר מי נמצא איתם בפועל. ברמה הרגשית, אחריות הורית הינה היכולת לאפשר לילדים כר צמיחה, מענה על צרכים, חינוך, הכלה וכלים לחיים בוגרים.

מה קורה בנושא אחריות הורית בזמן גירושין?

אחריות הורית מגיעה לאחד מהשיאים והמבחנים הגדולים שלה כאשר מדובר בפרידה. במקרים רבים, כאשר הורים מחליטים לסיים את דרכם המשותפת, הדבר נובע גם עקב הבדלי תפיסות לגבי חינוך הילדים. במצבים כאלו, הפערים בתפיסות ההורים גורמים לכך שהם מתקשים להגיע לידי פתרון בכוחות עצמם. צד שלישי, מגשר, לצורך העניין אשר מגיע מתחום הנחיית הורים, יכול לעזור מניסיונו על מנת להקל על קבלת ההחלטות.

מהי טובת הילד או הילדים במקרי גירושין?

טובת הילדים היא לדעת שלמרות הפרידה, אף אחד מההורים אינו נוטש אותם. ברור, שהמסר הזה, גם אם נאמר עשרות פעמים במילים לילדים, אינו נחווה בצורה כזו. לכן, הנחיית הורים בתהליך פרידה הינה להעביר מסרים הדדיים וביניהם:

אמא נשארת אמא, אבא נשאר אבא. למרות שההורים לא מסתדרים ביניהם הם נשארים בקשר שכל כולו מבוסס על הרצון להמשיך את ההורות המשותפת – דבר זה לא ישתנה לעולם.

כיצד משלבים בשוֹלֶם את נושא האחריות ההורית עם טובת הילדים בתהליכי גישור?

בשוֹלֶם, אנו משלבים בתהליכי גישור גם מנחת הורים וגם פסיכולוגית, הכל בהתאם לצרכי המשפחה. במקרים מסויימים (בהתאם לגיל הילדים ובחירת ההורים) אפילו משתפים ילדים בסיום תהליך הגישור על מנת להסביר להם על משמעויות הפרידה, על החשיבות שההורים נתנו לטובתם במסגרת ההסכם וכן לתת מקום לשמיעת רצונם וקולם.

מהן מסקנות המחקרים בנושא גירושין בהסכמה עם ילדים?

רבות דובר ונכתב על החוויות הקשות אותן עוברים ילדים במהלך גירושין. השפעות גירושין על ילדים נחקרו ע"י מאות פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, ואנשי מקצוע אחרים. המסקנות מתחלקות למספר חלקים עיקריים:

  1. גירושין בהסכמה עם ילדים – הילדים מושפעים מתהליך גירושין באופן ארוך טווח במישור הרגשי, ההתנהגותי והתפקודי. כאשר ההורים מחליטים על גירושין בהסכמה הילדים נפגעים פחות בשל שיתוף הפעולה בין ההורים.
  2. ילדים רבים מפרשים את גירושין בין ההורים כנטישה. במקרים של גירושין בהסכמה, המסר המועבר לילדים הינו בדרך כלל, שהעובדה שההורים נפרדים אינה באשמתם, המסרים החינוכיים מועברים באופן אחיד ע"י ההורים ולכן גירושין בהסכמה ממזערים את הנזק הנגרם לילדים מבחינה רגשית.
  3. הילדים מרגישים שהם "תזכורת" לנישואין שכשלו, ובעקבות כך, מרגישים כעס רב, תסכול וחוסר אונים. במרכז גישור שוֹלֶם, אנו משלבים בתהליך מנחת הורים המתמחה בתהליכי גירושין בהסכמה ועוזרת להורים להתמודד עם אתגרים אלו.

גירושין בהסכמה עם ילדים – נקודות חשובות לדיון בין ההורים לקראת הפרידה

הילדים מתמודדים עם השלכות גירושין כל חייהם והדבר משפיע רבות על מערכות היחסים שלהם. מהו המסר אותו אתם רוצים להעביר לילדים שלכם?

אין ספק שלדרך בה ההורים מחליטים להתגרש ישנה השפעה רבה על התמודדות הילדים. מנסיוננו, הורים המחליטים לשתף פעולה בנושא הגירושין, ולמרות הרגשות המעורבים לגבי בן/בת הזוג יושבים לשולחן הדיונים ושואלים את עצמם בסיוע המגשרים שאלות כגון:

  1. כיצד לספר על הפרידה לילדיהם באופן הנכון ביותר? האם ישנן דרכים למזער את הפגיעה הראשונית אותה חווים הילדים בעקבות פרידת הוריהם? בתהליך גירושין בהסכמה, נערכים לפרידה באופן משותף ולא חד צדדי.
  2. מהי תוכנית ההורות המתאימה ביותר? האם כדאי לקבוע משמורת להורה אחד או משמורת משותפת? אולי בכלל לא לקבוע משמורת? אילו מצבים יחייבו דיון מחדש בנושא משמורת הילדים? מתי ישהו הילדים אצל האם/האב? כיצד יש לחלק את לוחות הזמנים בימות השבוע? מי יסיע את הילדים מבית לבית? וכד'. הנושא הראשון במעלה בתהליכי גירושין בהסכמה הינו טובת הילדים.
  3. מה יהיו תחומי האחריות של ההורים? מהם עקרונות היסוד עליהם תושתת מערכת היחסים לאחר הגירושין?
  4. באילו מקרים ההורה האחד יעדכן את ההורה האחר להיות לגבי מצב בריאותם של הילדים, לגבי רווחתם ולגבי לימודיהם?
  5. כיצד יתקבלו החלטות לגבי הילדים? איזה מידע על ההורים לספק? כיצד תחולק השתתפות ההורים בפעילויות הילד בבית הספר ומחוצה לו?לסיכום, גם אם פרידה בהסכמה נראית כבלתי אפשרית, עבור הילדים שלכם אתם חייבים לנסות. תהליך גישור לגירושין בהסכמה היא הדרך שלכם להבטיח את זכויותיכם, למנוע בזבוז מיותר של משאבים ולפעול בשיתוף פעולה למען עתיד הילדים שלכם וחוסנם.

רוצים לדעת עוד? דברו איתנו...

תפריט נגישות