דף הבית
גישור משפחתי

גישור משפחתי

מסכסוך משפחתי לצמיחה וחיזוק המשפחה

סכסוך משפחתי הינו מצב נפוץ למדי בישראל. כמעט ואין משפחה בה לא קיימים סכסוכים משפחתיים. באופן טבעי, ניתן לפתור סכסוך משפחתי באמצעות מו"מ ישיר בין הצדדים, שמטרתו ללבן את נושא הסכסוך ולהבין טוב יותר את הצרכים והרצונות של כל צד המעורב בסכסוך. אולם, ישנם מצבים בהם הצדדים לסכסוך לא מצליחים לתקשר את תחושותיהם, ובמקרים קיצוניים, הסכסוך המשפחתי הופך להיות נתק במשפחה.

במצבים של נתק במשפחה, לא רק הצדדים סובלים, אלא המשפחה כולה מושפעת מכך. בשוֹלֶם אנו נעזרים בשיטות מתוך עולם גישור ויישוב סכסוכים על מנת לסייע לצדדים לקבל מענה על צרכים, רגשות, רצונות. בכדי ליצור שינוי אמיתי במצב של סכסוך או נתק, אנו זקוקים להיענות של שני הצדדים.

בכל שאלה צרו איתנו קשר...

  איך כדאי לנהוג במצב של סכסוך משפחתי? 

  הכלל הראשון הוא לפתור סכסוך כשהוא קטן. "תפוס בקטנות לא יבואו בגדולות". הרגשות הולכים ומתגבשים גם אם חיוביים וגם אם שליליים. לכן, רגשות שליליים עלולים לגרום לכך שנתק יווצר. בין אם סכסוך קשור אלייך באופן ישיר או עקיף, כי אז יש בידיך לעשות המון על מנת להשפיע על התנהלותו. הדרך לפתור קונפליקט עשויה להיות קלה או מסובכת. הכל תלוי ביכולת התקשורת בין הצדדים.
  ישנן מספר דרכים מקובלות לפתרון קונפליקט:

  1. הכרעה באמצעות שופט/בורר

  2. ניהול משא ומתן ישיר בין הצדדים

  3. פתרון קונפליקט באמצעות צד שלישי – מגשר נייטרלי

  הדרך הזולה ביותר במקרה של זיהוי מוקדם של קונפליקט, הינה באמצעות ניהול משא ומתן ישיר בין הצדדים. כל אחד מהצדדים שוטח את טענותיו, ואם יש ביכולתם של הצדדים להקשיב ולהבין את הצרכים של האחר, הרי שכל קונפליקט ניתן לפתרון.

  במקרים קיצוניים, בהם אין הצדדים מסוגלים לשבת ולדבר, ואינם מסוגלים לקבל החלטה מוסכמת, הכרעה באמצעות שופט/בורר הפוסק "מי צודק" עשויה להועיל. אולם, במקרה כזה, היכולת של הצדדים לשלוט בתוצאה וכן ניהול הסיכונים במקרה של החלטה שאינה "לטובתי" גורמים לאנשים רבים להעדיף תהליך פתרון קונפליקט באמצעות גישור.

  מה תפקידם של מגשרת או מגשר משפחתי בפתרון הסכסוך?

  גישור הוא משא ומתן בין צדדים המנוהל באמצעות גורם שלישי, מגשר (אחד או יותר) שמטרתם לסייע לצדדים להגיע להסכמות באמצעות הבנת הצרכים והאינטרסים של כל אחד מהמעורבים בקונפליקט תוך שימוש בעלי גישור.

  כלי הגישור הינם עוצמתיים מאד בכל הנושא של פתרון קונפליקטים ויחסים משפחתיים. המקרה הקלאסי בו גישור עובד באופן יעיל ביותר הינו גישור גירושין. בגישור בענייני משפחה, מדובר בדיני נפשות והחשיבות ביצירת הסכם מאוזן והוגן עבור ההורים והילדים הינה קריטית.

  מגשר נייטראלי במצב של סכסוך משפחתי יכול להנחות אתכם בפתרון הסכסוך.

  רוצים לדעת עוד? דברו איתנו...

  תפריט נגישות